Riviera shqiptare, mrekullia qe te befason ne cdo hap 

 Kur mendon se ke per te bere rreth 6 ore rrugetim, (nese e llogarit pa ndalesa) per te arritur ne skajin jugor te Shqiperise, fillimisht te shkakton nje ndjesi bezdisese. Por, e keqja e vetme ne kete mes, eshte te mos shijosh bukurite e rivieres shqiptare, e cila kete vit, pavaresisht mosshtimit te investimeve, u preferua ne mase edhe nga turistet e huaj. Deri ne Vlore, udhetimi eshte rutinor, por, me pas, duket sikur sapo ke prekur mrekulline e natyres. Teksa lene pas Ujin e Ftohte te Vlores dhe plazhet e mrekullueshme prane tij, ngjisim Qafen e Llogorase. Rruga duket pa krye, gjarperushe dhe sikur nuk do te mbaroje kurre. Por, ne cdo moment, syri shijon ate vecantine qe Zoti i fali Shqiperise. Te gjitha llojet e natyres, ne nje. Ne Jug te Shqiperise mund te gjesh teksa bashkejetojne, malin, detin, liqenin, kodren dhe fushen se bashku. Pikerisht ne momentin kur mendon se je ne majen me te thepisur te malit, dhe sikur je e rrethuar prej ketij te fundit, si me magji te shfaqet mrekullia e pafundme qe mban emrin det...   Llogora   Te kalosh permes Qafes se Llogorase, aty ku lartesia eshte rreth 2018 metra mbi nivelin e detit, mund te jesh ne paqe e harmoni te plote me natyren. Aty te ze syri turiste, teksa soditin me shume kersheri natyren dhe nuk ngurrojne te kerkojne sugjerime se cfare ia vlen te shikosh me shume ne Jug. Me se shumti, preferojne te ngrene kampingje, qe ta shijojne ne cdo detaj natyren. Kane degjuar per specialitetin e asaj zone, te quajtur Arapash, nje gatim me miell misri, te brendshme qengji, gjalpe dhe djathe, dhe nuk mund te mos e shijojne ate. Ngjitesh lart, na maje te malit, dhe para teje shtrihet si ne pellembe te dores fshati turistik i Dhermiut. Eshte e bukur, por njekohesisht e frikshme te zbresesh nga maja e malit, deri ne plazh, neper ate rruge te gjarpert, pergjate nje relievi mjaft te thyer. Por, ia vlen "te rrezikosh" qe me pas te prekesh parajsen.   Dhermi   Plazhi i Palases eshte i pari plazh i bregut qe na shfaqet pasi kalojme qafen e Llogorase. Qe te shijosh nga afer mrekulline e ketij plazhi duhet te zbresesh teposhte, ne te djathte te rruges nacionale qe gjarperon deri ne breg te detit. Pertej Palases ndodhet Dhermiu, ose sic e njohin te vjetrit Drimades. Dhermiu numeron afro 30 kisha te vjetra, mes te cilave Manastiri i Shen Todhrit, nje prej me karakteristikeve te zones. Nder plazhet e mrekullueshem te Dhermiut, me i vecanti eshte ai i Gjipese. Per te mberritur ne kete gji te vetmuar e magjepses pret ne te majte te rruges kombetare. Nje rrugice e hershme, te nxjerr pikerisht ne gjirin e vogel e te kalter te Gjipese, i formuar nga nje perrua rreze malit. Vetem pak kilometra me tej, ndeshin nje tjeter mrekulli te natyres, Jali, plazh i frekuentuar kryesisht nga te rinjte, por nuk mungojne edhe turiste te grupmoshave te tjera, te ardhur qe nga Franca, Gjermania, Greqia, apo Italia. Te mrekulluar nga bukuria e ketij plazhi (dhe jo vetem), ata peshperitin ne gjuhet e tyre: "Bukur, bukur, bukur, thjesht mrekulli". Muzika moderne, e shoqeruar me kokteil-et fantastike dhe me gatime te llojllojshme, ben qe ta shijojne kete mrekulli te natyres ne cdo dimension.   Himare   Nisemi drejt Himares, ku njerezisht flasin kryesisht ne greqisht, dhe ku emrat e restoranteve, bareve apo bizneseve te tjera jane po ne kete gjuhe. Para nesh shfaqet plazhi i Potamit, ku te ben pershtypje uji-kristal i detit te asaj zone. Te duket sikur je futur ne nje pishine te stermadhe me uje te kripur, ku ne fund te saj jane shtruar pllaka me ngjyre te kalter. Por, krahas kesaj pamjeje, veren nje mungese infrastrukture. "Pervec detit, ketu nuk ka gje tjeter", shprehen pushuesit, qe, megjithate, pohojne se kane vite qe i qendrojne besnike plazheve te Himares. Udhetimi vazhdon. Dhe ja ku duket fshati i bukur i Qeparoit, i poshtmi dhe i sipermi, me i ri ne moshe. Pervec plazheve te bukura te Skalomes e Ostonit, te populluara nga familjare, ne Qeparo mund te mesosh edhe pak histori. Ne fshatin e poshtem ngrihet manastiri i Shen Mitrit, ku gjendet kisha me te njejtin emer e stilit bizantin, me vlera te medha per ikonostaset prej druri.   Sarande   Kemi ende udhe, per te arritur deri ne Sarande, por, aq me mire. I gjithe ky udhetim eshte si nje terapi qe te ben te harrosh te perditshmen monotone...   Arrijme ne Borsh dhe nuk kemi se si te mos ndalemi ne nje restorant te improvizuar ne mal, pergjate lartesise se tij. Te shijosh gatimin, ndersa degjon gurgullimen e perrenjve me uje te rrjedhshem eshte nje mrekulli me vete. Zbresim me tej dhe vazhdojme te zbulojme bukuri te tjera te natyres. Pakkush e di qe plazhet e shtate nga 9 fshatrat e Lukoves perfshijne gati 60 per qind te vijes bregdetare te Jonit. Perfshirja konsiston ne 154 km ne vije lineare me plazhe te ndryshme; nga ato te hapura, masivet, shkemboret e deri tek me ekzotiket, shumica ende te pashkelura nga turistet. Pamja e mrekullueshme qe te shfaqet sapo ke kaluar Shen Vasilin ne rrugen e Rivieres, tregon se sapo je afruar ne plazhin e shpelles, ne nje nga plazhet me te bukura te zones. Nga rruga mund te shikosh apo te zgjedhesh rrugicat gjarperushe qe te cojne ne plazhin e Bunecit, plazhin e Shpelles, Plakoto, Krorez, ku ndodhet dhe Manastiri i Shen Merise, pjese e Triades se Shen Merise, plazhi Heremet, si dhe plazhi i Kakomese. Me ne jug te Sarandes gjendet Ksamili, i shenjuar nga pese ishujt e tij te vegjel me plazhe te bukura, e te fshehura ne brigjet e veshura me peme.

Kur mendon se ke per te bere rreth 6 ore rrugetim, (nese e llogarit pa ndalesa) per te arritur ne skajin jugor te Shqiperise, fillimisht te shkakton nje ndjesi bezdisese. Por, e keqja e vetme ne kete mes, eshte te mos shijosh bukurite e rivieres shqiptare, e cila kete vit, pavaresisht mosshtimit te investimeve, u preferua ne mase edhe nga turistet e huaj. Deri ne Vlore, udhetimi eshte rutinor, por, me pas, duket sikur sapo ke prekur mrekulline e natyres. Teksa lene pas Ujin e Ftohte te Vlores dhe plazhet e mrekullueshme prane tij, ngjisim Qafen e Llogorase. Rruga duket pa krye, gjarperushe dhe sikur nuk do te mbaroje kurre. Por, ne cdo moment, syri shijon ate vecantine qe Zoti i fali Shqiperise. Te gjitha llojet e natyres, ne nje. Ne Jug te Shqiperise mund te gjesh teksa bashkejetojne, malin, detin, liqenin, kodren dhe fushen se bashku. Pikerisht ne momentin kur mendon se je ne majen me te thepisur te malit, dhe sikur je e rrethuar prej ketij te fundit, si me magji te shfaqet mrekullia e pafundme qe mban emrin det…

Llogora

Te kalosh permes Qafes se Llogorase, aty ku lartesia eshte rreth 2018 metra mbi nivelin e detit, mund te jesh ne paqe e harmoni te plote me natyren. Aty te ze syri turiste, teksa soditin me shume kersheri natyren dhe nuk ngurrojne te kerkojne sugjerime se cfare ia vlen te shikosh me shume ne Jug. Me se shumti, preferojne te ngrene kampingje, qe ta shijojne ne cdo detaj natyren. Kane degjuar per specialitetin e asaj zone, te quajtur Arapash, nje gatim me miell misri, te brendshme qengji, gjalpe dhe djathe, dhe nuk mund te mos e shijojne ate. Ngjitesh lart, na maje te malit, dhe para teje shtrihet si ne pellembe te dores fshati turistik i Dhermiut. Eshte e bukur, por njekohesisht e frikshme te zbresesh nga maja e malit, deri ne plazh, neper ate rruge te gjarpert, pergjate nje relievi mjaft te thyer. Por, ia vlen “te rrezikosh” qe me pas te prekesh parajsen.

Dhermi

Plazhi i Palases eshte i pari plazh i bregut qe na shfaqet pasi kalojme qafen e Llogorase. Qe te shijosh nga afer mrekulline e ketij plazhi duhet te zbresesh teposhte, ne te djathte te rruges nacionale qe gjarperon deri ne breg te detit. Pertej Palases ndodhet Dhermiu, ose sic e njohin te vjetrit Drimades. Dhermiu numeron afro 30 kisha te vjetra, mes te cilave Manastiri i Shen Todhrit, nje prej me karakteristikeve te zones. Nder plazhet e mrekullueshem te Dhermiut, me i vecanti eshte ai i Gjipese. Per te mberritur ne kete gji te vetmuar e magjepses pret ne te majte te rruges kombetare. Nje rrugice e hershme, te nxjerr pikerisht ne gjirin e vogel e te kalter te Gjipese, i formuar nga nje perrua rreze malit. Vetem pak kilometra me tej, ndeshin nje tjeter mrekulli te natyres, Jali, plazh i frekuentuar kryesisht nga te rinjte, por nuk mungojne edhe turiste te grupmoshave te tjera, te ardhur qe nga Franca, Gjermania, Greqia, apo Italia. Te mrekulluar nga bukuria e ketij plazhi (dhe jo vetem), ata peshperitin ne gjuhet e tyre: “Bukur, bukur, bukur, thjesht mrekulli”. Muzika moderne, e shoqeruar me kokteil-et fantastike dhe me gatime te llojllojshme, ben qe ta shijojne kete mrekulli te natyres ne cdo dimension.

Kur mendon se ke per te bere rreth 6 ore rrugetim, (nese e llogarit pa ndalesa) per te arritur ne skajin jugor te Shqiperise, fillimisht te shkakton nje ndjesi bezdisese. Por, e keqja e vetme ne kete mes, eshte te mos shijosh bukurite e rivieres shqiptare, e cila kete vit, pavaresisht mosshtimit te investimeve, u preferua ne mase edhe nga turistet e huaj. Deri ne Vlore, udhetimi eshte rutinor, por, me pas, duket sikur sapo ke prekur mrekulline e natyres. Teksa lene pas Ujin e Ftohte te Vlores dhe plazhet e mrekullueshme prane tij, ngjisim Qafen e Llogorase. Rruga duket pa krye, gjarperushe dhe sikur nuk do te mbaroje kurre. Por, ne cdo moment, syri shijon ate vecantine qe Zoti i fali Shqiperise. Te gjitha llojet e natyres, ne nje. Ne Jug te Shqiperise mund te gjesh teksa bashkejetojne, malin, detin, liqenin, kodren dhe fushen se bashku. Pikerisht ne momentin kur mendon se je ne majen me te thepisur te malit, dhe sikur je e rrethuar prej ketij te fundit, si me magji te shfaqet mrekullia e pafundme qe mban emrin det... Llogora Te kalosh permes Qafes se Llogorase, aty ku lartesia eshte rreth 2018 metra mbi nivelin e detit, mund te jesh ne paqe e harmoni te plote me natyren. Aty te ze syri turiste, teksa soditin me shume kersheri natyren dhe nuk ngurrojne te kerkojne sugjerime se cfare ia vlen te shikosh me shume ne Jug. Me se shumti, preferojne te ngrene kampingje, qe ta shijojne ne cdo detaj natyren. Kane degjuar per specialitetin e asaj zone, te quajtur Arapash, nje gatim me miell misri, te brendshme qengji, gjalpe dhe djathe, dhe nuk mund te mos e shijojne ate. Ngjitesh lart, na maje te malit, dhe para teje shtrihet si ne pellembe te dores fshati turistik i Dhermiut. Eshte e bukur, por njekohesisht e frikshme te zbresesh nga maja e malit, deri ne plazh, neper ate rruge te gjarpert, pergjate nje relievi mjaft te thyer. Por, ia vlen "te rrezikosh" qe me pas te prekesh parajsen. Dhermi Plazhi i Palases eshte i pari plazh i bregut qe na shfaqet pasi kalojme qafen e Llogorase. Qe te shijosh nga afer mrekulline e ketij plazhi duhet te zbresesh teposhte, ne te djathte te rruges nacionale qe gjarperon deri ne breg te detit. Pertej Palases ndodhet Dhermiu, ose sic e njohin te vjetrit Drimades. Dhermiu numeron afro 30 kisha te vjetra, mes te cilave Manastiri i Shen Todhrit, nje prej me karakteristikeve te zones. Nder plazhet e mrekullueshem te Dhermiut, me i vecanti eshte ai i Gjipese. Per te mberritur ne kete gji te vetmuar e magjepses pret ne te majte te rruges kombetare. Nje rrugice e hershme, te nxjerr pikerisht ne gjirin e vogel e te kalter te Gjipese, i formuar nga nje perrua rreze malit. Vetem pak kilometra me tej, ndeshin nje tjeter mrekulli te natyres, Jali, plazh i frekuentuar kryesisht nga te rinjte, por nuk mungojne edhe turiste te grupmoshave te tjera, te ardhur qe nga Franca, Gjermania, Greqia, apo Italia. Te mrekulluar nga bukuria e ketij plazhi (dhe jo vetem), ata peshperitin ne gjuhet e tyre: "Bukur, bukur, bukur, thjesht mrekulli". Muzika moderne, e shoqeruar me kokteil-et fantastike dhe me gatime te llojllojshme, ben qe ta shijojne kete mrekulli te natyres ne cdo dimension. Himare Nisemi drejt Himares, ku njerezisht flasin kryesisht ne greqisht, dhe ku emrat e restoranteve, bareve apo bizneseve te tjera jane po ne kete gjuhe. Para nesh shfaqet plazhi i Potamit, ku te ben pershtypje uji-kristal i detit te asaj zone. Te duket sikur je futur ne nje pishine te stermadhe me uje te kripur, ku ne fund te saj jane shtruar pllaka me ngjyre te kalter. Por, krahas kesaj pamjeje, veren nje mungese infrastrukture. "Pervec detit, ketu nuk ka gje tjeter", shprehen pushuesit, qe, megjithate, pohojne se kane vite qe i qendrojne besnike plazheve te Himares. Udhetimi vazhdon. Dhe ja ku duket fshati i bukur i Qeparoit, i poshtmi dhe i sipermi, me i ri ne moshe. Pervec plazheve te bukura te Skalomes e Ostonit, te populluara nga familjare, ne Qeparo mund te mesosh edhe pak histori. Ne fshatin e poshtem ngrihet manastiri i Shen Mitrit, ku gjendet kisha me te njejtin emer e stilit bizantin, me vlera te medha per ikonostaset prej druri. Sarande Kemi ende udhe, per te arritur deri ne Sarande, por, aq me mire. I gjithe ky udhetim eshte si nje terapi qe te ben te harrosh te perditshmen monotone... Arrijme ne Borsh dhe nuk kemi se si te mos ndalemi ne nje restorant te improvizuar ne mal, pergjate lartesise se tij. Te shijosh gatimin, ndersa degjon gurgullimen e perrenjve me uje te rrjedhshem eshte nje mrekulli me vete. Zbresim me tej dhe vazhdojme te zbulojme bukuri te tjera te natyres. Pakkush e di qe plazhet e shtate nga 9 fshatrat e Lukoves perfshijne gati 60 per qind te vijes bregdetare te Jonit. Perfshirja konsiston ne 154 km ne vije lineare me plazhe te ndryshme; nga ato te hapura, masivet, shkemboret e deri tek me ekzotiket, shumica ende te pashkelura nga turistet. Pamja e mrekullueshme qe te shfaqet sapo ke kaluar Shen Vasilin ne rrugen e Rivieres, tregon se sapo je afruar ne plazhin e shpelles, ne nje nga plazhet me te bukura te zones. Nga rruga mund te shikosh apo te zgjedhesh rrugicat gjarperushe qe te cojne ne plazhin e Bunecit, plazhin e Shpelles, Plakoto, Krorez, ku ndodhet dhe Manastiri i Shen Merise, pjese e Triades se Shen Merise, plazhi Heremet, si dhe plazhi i Kakomese. Me ne jug te Sarandes gjendet Ksamili, i shenjuar nga pese ishujt e tij te vegjel me plazhe te bukura, e te fshehura ne brigjet e veshura me peme.

Himare

Nisemi drejt Himares, ku njerezisht flasin kryesisht ne greqisht, dhe ku emrat e restoranteve, bareve apo bizneseve te tjera jane po ne kete gjuhe. Para nesh shfaqet plazhi i Potamit, ku te ben pershtypje uji-kristal i detit te asaj zone. Te duket sikur je futur ne nje pishine te stermadhe me uje te kripur, ku ne fund te saj jane shtruar pllaka me ngjyre te kalter. Por, krahas kesaj pamjeje, veren nje mungese infrastrukture. “Pervec detit, ketu nuk ka gje tjeter”, shprehen pushuesit, qe, megjithate, pohojne se kane vite qe i qendrojne besnike plazheve te Himares. Udhetimi vazhdon. Dhe ja ku duket fshati i bukur i Qeparoit, i poshtmi dhe i sipermi, me i ri ne moshe. Pervec plazheve te bukura te Skalomes e Ostonit, te populluara nga familjare, ne Qeparo mund te mesosh edhe pak histori. Ne fshatin e poshtem ngrihet manastiri i Shen Mitrit, ku gjendet kisha me te njejtin emer e stilit bizantin, me vlera te medha per ikonostaset prej druri.

Sarande

Kemi ende udhe, per te arritur deri ne Sarande, por, aq me mire. I gjithe ky udhetim eshte si nje terapi qe te ben te harrosh te perditshmen monotone…

Arrijme ne Borsh dhe nuk kemi se si te mos ndalemi ne nje restorant te improvizuar ne mal, pergjate lartesise se tij. Te shijosh gatimin, ndersa degjon gurgullimen e perrenjve me uje te rrjedhshem eshte nje mrekulli me vete. Zbresim me tej dhe vazhdojme te zbulojme bukuri te tjera te natyres. Pakkush e di qe plazhet e shtate nga 9 fshatrat e Lukoves perfshijne gati 60 per qind te vijes bregdetare te Jonit. Perfshirja konsiston ne 154 km ne vije lineare me plazhe te ndryshme; nga ato te hapura, masivet, shkemboret e deri tek me ekzotiket, shumica ende te pashkelura nga turistet. Pamja e mrekullueshme qe te shfaqet sapo ke kaluar Shen Vasilin ne rrugen e Rivieres, tregon se sapo je afruar ne plazhin e shpelles, ne nje nga plazhet me te bukura te zones. Nga rruga mund te shikosh apo te zgjedhesh rrugicat gjarperushe qe te cojne ne plazhin e Bunecit, plazhin e Shpelles, Plakoto, Krorez, ku ndodhet dhe Manastiri i Shen Merise, pjese e Triades se Shen Merise, plazhi Heremet, si dhe plazhi i Kakomese. Me ne jug te Sarandes gjendet Ksamili, i shenjuar nga pese ishujt e tij te vegjel me plazhe te bukura, e te fshehura ne brigjet e veshura me peme.

Postime te ngjashme :

Komento

Komente