ZGJEDHJA E EDITORIT

Ekonomi

Marrëveshja me FMN, Ahmetaj: Asnjë detyrim për rritjen e çmimit të energjisë

TIRANE- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj thekson se qeveria shqiptare nuk ka asnjë detyrim brenda marrëveshjes me FMN-në për rritjen e çmimit të energjisë elektrike.  Në ...Lexo me shume

FMN: Të rritet mosha e pensionit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka dhënë Shqipërisë kredinë prej rreth 330 milionë, me kushtin që qeveria shqiptare të rrisë moshën e daljes nëpension për burrat dhe gratë dhe pensionet aktuale të ...Lexo me shume

Shkarkohen nga puna 921 punonjës të administratës

Opozita vijon të akuzojë qeverinë për largime masive të punonjësve të administratës. Sipas saj të paktën 921 punonjës janë larguar nga punavetëm në tre ministri. Pjesa më e madhe e ...Lexo me shume

MoneyGram Services now Available at Debenhams’

MoneyGram Services now Available at Debenhams’ Multichannel Department Stores   London, UK (12 March 2014) – MoneyGram, (NASDAQ: MGI) a leading global money transfer and payment services company, has ...Lexo me shume

Kina objektiv për të rritur ekonominë me 7.5%

KINE-Kina ka deklaruar objektivin për të rritur ekonominë me 7.5% dhe ka zbuluar plane për të rritur buxhetin e saj të mbrojtjes me 12.2%, teksa ka hapur seancën vjetore ...Lexo me shume

Prishtina rikthen taksat në kufi

Në pikën e kalimit kufitar të Vërmicës, autoritetet doganore rikthyen tarifën prej 40 eurosh, për automjetet e tonazhit të rëndë, që transportojnë mallra nga Shqipëria në Kosovë.  Kjo ka ...Lexo me shume

Sistemi bankar del me humbje për herë të parë pas 15 vjetësh

Sistemi bankar shqiptar nuk mund ta shmangë mbylljen e bilanceve për vitin 2013 pa humbje, kjo pas rreth 15 vjetësh bilancesh pozitive sipas standardeve mbikëqyrëse të raportimit financiar. Shkak ...Lexo me shume

FMN miraton kredinë

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka zyrtarizuar paketën e kredisë për qeverinë shqiptare, e cila do të kapë shifrën e 457,1 milionë dollarë.  Përmes një njoftimi zyrtar, FMN bëri të ditur ...Lexo me shume

Aeroporti i Prishtinës largon nga puna 60 punëtorë

Rreth 60 punëtorë të Aeroportit “Adem Jashari”, mund të mbesin pa punë qysh nga e hëna. Për këtë tashmë ka marrë vendim menaxhmenti turk i kompanisë “Limak”, i cili ...Lexo me shume

MTI: Nafta për ngrohje në shkolla është në rregull, Prishtina u ngut

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë thotë se derivatet e naftës të përdorura për ngrohje në shkollat e Prishtinës janë brenda standardeve të përcaktuara me ligjet dhe rregulloret në fuqi ...Lexo me shume
1 2 3 4 5 6 7   Next »